Google va organiza luna viitoare, în perioada 8-10 mai, o conferință a dezvoltatorilor I/0. În cadrul acestei conferințe anuale vor fi prezentate publicului larg și primele demo-uri ale versiunii noi pentru sistemul de operare Android P.
Pe lângă asta, zilele trecute Google a lansat și câteva imagini de background care poartă denumirea de „Spring 2018 Wallpaper Collection”, iar într-o imagine (cea de mai sus) ies în evidență mai multe înghețate pe băț, lucru pe care probabil compania americană a decis să îl ofere drept indiciu în ceea ce privește numele versiunii Android 9.0, care va fi Popsicle (înghețată pe băț). Lucrurile nu sunt bătute în cuie, dar e destul de probabil ca asta va fi noua denumire a sistemului de operare.
În schimb, lucrurile concrete sunt îmbunătățirile pe care le aduce versiunea: suport smart reply, suport nativ pentru decupaj în ecran, suport pentru înregistrarea apelurilor, o bară nouă de navigare, un nou design și un asistent google mai bine implementat.
